Menu

Czy Squid może spowodować pękanie szkła hr++(+) spowodowane naprężeniem termicznym?

Pęknięcie szkła termicznego jest spowodowane napięciem pochodzącym z różnicy temperatur pomiędzy dwiema sąsiadującymi powierzchniami w tafli szkła. Kwestia pękania szkła termicznego jest dość złożona, bo w grę wchodzi wiele aspektów: sposób w jaki szyba była cięta i zakładana, architektura budynku, usytuowanie obiektów na zewnątrz okna i w pomieszczeniu w pobliżu szyby, także typ zastosowanych osłon słonecznych – żaluzji, folii czy innych dekoracji okna.

Jedno jest pewne – szyby HR++(+) wymagają więcej uwagi niż zwykłe (podwójne) szyby. 

Jakie są różnice pomiędzy Squidem a folią okienną?

Folia okienna szczelnie pokrywa szybę sprawiając, że gromadzi się ciepło. Zbyt wysoka temperatura, z kolei, może być powodem pęknięcia termicznego szyby okiennej.

Squid natomiast jest tkaniną o splocie otwartym (ażurowym, oddychającym), który pochłania duży procent energii tym samym zapobiegając zbytniemu rozgrzaniu szyby.

Testy pokazują, że 5 najlżejszych kolorów Squid nigdy nie przekracza krytycznego punktu bariery termicznej 35°C, nawet przy najbardziej wrażliwych powierzchniach szklanych. Chalk, Bone, Oak, Ash i Rock są zatem bezpieczne w użyciu na szybach superizolacyjnych lub HR++(+).

 

Podsumowując: w przeciwieństwie do folii okiennej, Squid nigdy nie spowoduje pęknięcia termicznego szyby. Ryzyko takie wzrasta tylko w przypadku zaistnienia innych czynników jak na przykład – niewłaściwe założenie Squida, dodatkowe źródło ciepła lub ogień.

Parę wskazówek jak uniknąć ryzyka pęknięcia termicznego szyby: 

- Wybieraj raczej kolor światła, który blokuje również więcej energii słonecznej.

-  Upewnij się, że wewnątrz, w pobliżu okna nie ma żadnych źródeł ciepła; nie mogą się one znajdować przy oknie, należy też unikać umieszczania dużych, ciemnych obiektów (zasłony, krzesła, ramki etc.) zbyt blisko okna.

-  Unikaj umieszczania na zewnątrz okna dużych obiektów, które częściowo je zacieniają.

 

>Więcej informacji na ten temat można znaleźć w internecie.